Kolejne projekty naukowe z dofinansowaniem z MEiN
Projekt WSEI na liście rankingowej NCN
Badania pokazują, że na całym świecie alfabetyzm finansowy konsumentów jest niski. Braki te przekładają się na zachowania finansowe, generując wymierne koszty ekonomiczne. Z badań wynika też, że to zagrożenie jest większe w przypadku kobiet. To one systematycznie osiągają niższe wyniki w testach alfabetyzmu finansowego. Jednak pomimo tego, badania sugerują, że zachowania finansowe raportowane przez kobiety nie różną się istotnie od zachowań mężczyzn. Nie wiadomo, jaki mechanizm prowadzi do zamknięcia przez kobiety luki kompetencyjnej w porównaniu z mężczyznami pomiędzy alfabetyzmem a zachowaniami finansowymi. Celem naukowym projektu jest zbadanie tego mechanizmu i zaprojektowanie instrumentów do pomiaru alfabetyzmu i zachowań finansowych, które nie są obciążone błędem wynikającym z czynnika płci.
dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk oraz dr Przemysław Adamkiewicz są współautorami patentów
„Znowu razem. Aktywny senior w świecie po pandemii” – nowy projekt naukowy WSEI
W projekcie przewidziano warsztaty o następującej tematyce:
- Funkcjonowanie seniorów w czasie pandemii – blaski i cienie. Zdobycie i rozwój kompetencji w zakresie nawiązywania, wzmacniania i utrzymywania właściwych relacji interpersonalnych z najbliższym otoczeniem, adaptacja do nowej sytuacji.
- Budowanie więzi międzypokoleniowych, ukazanie wartości każdego z etapów życia, jego blaski i cienie.
- Umiejętności korzystania z edukacji online.
- Nowoczesne techniki całożyciowego uczenia się. Twórcze myślenie – dlaczego zawsze jest w cenie? Książka – jej cyfrowa postać. Jak korzystać online z otwartych zasobów wiedzy?
- Terapia postcovidowa: Prezentacja możliwości, jakie daje rekomendowany Program kompleksowej rehabilitacji postcovidowej, który obejmuje m.in.: kinezyterapię, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia ogólnousprawniające, terenoterapię, treningi marszowe; fizykoterapię; treningi relaksacyjne; edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.
- Wydział Nauk o Człowieku WSEI
- Stowarzyszenie Forum Uniwersytetów III Wieku Lubelszczyzny
Theoretical and practical aspects of CSR implementation by foreign investors pod redakcją prof. dr. hab. J. Gudowskiego oraz prof. dr. hab. Ryszarda Piaseckiego
Nagroda Beta 2021 dla Pana dr. hab. Andrzeja Cwynara, prof. WSEI
Decyzją Kapituły Nagrody βeta 2021, w której skład wchodzili: prof. Jan Czekaj - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, prof. Leszek Dziawgo - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Jerzy Gajdka - Uniwersytet Łódzki, prof. Krzysztof Jajuga – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, prof. Elżbieta Mączyńska - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, prof. Bogdan Nogalski – Uniwersytet Gdański oraz prof. Dariusz Zarzecki – Uniwersytet Szczeciński, laureatem został Pan dr hab. Andrzej Cwynar, prof. WSEI z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, za pracę pt. „Alfabetyzm finansowy na świecie i w Polsce”.
EADP Summer Tour September 2021
W każdym z konferencyjnych dni miały miejsce po dwa wykłady plenarne i 2 sympozja na zaproszenie (Invited Symposium). Zorganizowanych zostało 12 sympozjów oraz 15 sesji tematycznych a także 6 sesji posterowych. Łącznie 150 prelegentów miało możliwość zaprezentowania dorobku naukowego własnego lub zespołów badawczych, które reprezentowali.
Polskę reprezentowało ponad 30 uczestników, z czego najliczniejszy udział przedstawicieli naszego kraju odnotowany został w drugim dniu konferencyjnym, za organizację którego odpowiadały: reprezentująca Uniwersytet warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Polskie Stowarzyszenie psychologii Rozwoju człowieka prof. UWM, dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, oraz reprezentujące Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie prof. WSEI, dr hab. Katarzyna Markiewicz i dr Monika Baryła-Matejczuk.
W „polskim dniu” konferencji zorganizowane zostały trzy sympozja, na których przedstawiono 13 referatów, pięć sesji tematycznych, w ramach których odbyły się 24 wystąpienia oraz cztery sesje plakatowe, podczas których zaprezentowano 28 plakatów. Uczestnicy z Polski reprezentowali między innymi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu a także SWPS Poznań i Warszawa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II.
Wyróżnienie dla dr. hab. inż. Piotra Lesiaka
Z tej okazji pracownik Wydziału Transportu i Informatyki WSEI w Lublinie, dr hab. inż. Piotr Lesiak, został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową SEP, którą otrzymał z rąk Prezesa SEP doktora inż. Piotra Szymczaka. Odznaczony należy do tego stowarzyszenia od czasów studenckich na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, gdzie Jego praca dyplomowa została wyróżniona przez SEP. Jest też rzeczoznawcą SEP i jej aktywnym członkiem. Serdecznie gratulujemy.
WSEI ze wzorem użytkowym
Prowadnice dźwigowe podczas okresu eksploatacji są narażane na działanie chwytaczy. Miejsca, w których zadziałały chwytacze są czyszczone w sposób mechaniczny zmniejszając ich pole przekroju. Po zakończeniu okresu eksploatacji i zakwalifikowaniu urządzenia dźwigowego do wymiany, powstaje pytanie:
Czy prowadnice nadają się do dalszego użytku czy też nie? Odpowiedź można uzyskać poprzez ocenę stanu technicznego z użyciem proponowanego urządzenia.Urządzenie indukcyjne nakłada się na część roboczą prowadnicy. Dzięki zastosowaniu czujnika indukcyjnego w urządzeniu, jesteśmy w stanie analizować rozkład pola magnetycznego. Prowadnica w miejscu nienaruszonym posiada pole magnetyczne o wartości wyjściowej. Przesuwając urządzenie indukcyjne po prowadnicy zapisujemy w komputerze wartości definiujące rozkład pola magnetycznego. Po przejechaniu przez naruszoną część powierzchni prowadnicy (po czyszczeniu mechanicznym), w komputerze pojawią się wartości odbiegające od wartości wyjściowych. Ustalenie wartości brzegowych określających przydatność prowadnicy do dalszej eksploatacji lub nie będzie kluczowa.
Zastosowanie takiego urządzenia może przyczynić się do obniżenia kosztów wymiany urządzenia dźwigowego poprzez zmniejszenie kosztów związanych z wymianą prowadnic dźwigowych. Zastosowanie wkładek o różnej szerokości spowoduje, że istnieje możliwość oceny prowadnic zarówno kabinowych jak i przeciwwagi, a także prowadnic w dźwigu ciernym lub hydraulicznym.
Urządzenie zostało docenione przez gremium międzynarodowe otrzymując I nagrodęDr Diana Wróblewska -„Uwarunkowania innowacyjności przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w kontekście stosowania koncepcji otwartych innowacji”
Naukowcy z WSEI w gronie 2% najlepszych uczonych na świecie
- Prof. WSEI dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk
- Prof. dr hab. inż. Jan Sikora
Queen Mary University of London doceniła naszego wykładowcę
Queen Mary University of London na przygotowywanej przez siebie stronie internetowej dotyczącej „Wrażliwości przetwarzania sensorycznego” umieścił na „mapie” badań i badaczy tego obszaru naszą Uczelnię i wykładowcę, Panią dr Monikę Baryłę- Matejczuk.
Dzięki temu WSEI znalazła się w bardzo prestiżowym gronie Uczelni na świecie, w których bada się to zagadnienie, a nasz wykładowca – jedyny w Polsce! – został uwzględniony, jako badacz „Wrażliwości przetwarzania sensorycznego” (wysokiej wrażliwości).
Serdecznie gratulujemy!
https://sensitivityresearch.com/research/researchers-directory/
WSEI otrzymała Patent na wynalazek
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymała patent na wynalazek pt. „Urządzenie i sposób badania trwałości materiałów, zwłaszcza biomateriałów stomatologicznych.”
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Dokument Patentowy wynalazkowi stworzonemu przez wykładowców WSEI, Pana mgr inż. Kamila Pasierbiewicza i Pana dr hab. inż. Daniela Pieniaka.
Wynalazek to urządzenie mające na celu badanie trwałości materiałów sposobami mechanicznymi poprzez zmienny docisk i zmianę położenia przeciwpróbki. Obciążenia mechaniczne są wykonywane równolegle z kondycjonowaniem, które odwzorowuje czynniki środowiska fizjologicznego tzn. odwzorowuje ruch zębów i zmienne warunki temperaturowe panujące w jamie ustnej. Urządzenie i sposób badania znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim dla badania trwałości biomateriałów stomatologicznych.
Na co dzień inżynierowie są wykładowcami WSEI na Wydziale Transportu i Informatyki. Prace nad wynalazkiem trwały kilkanaście miesięcy, dlatego tym bardziej cieszymy się z sukcesu naszych wykładowców. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne wynalazki naszych naukowców.
Dr inż. Józef Stokłosa nagrodzony za publikację w czasopiśmie o zasięgu miedzynarodowym.
Monografia „Selected research issues of car diagnostics” Innovatio Press 2017 autorstwa Bronislav Sarkan, Józef Stokłosa, Ondrej Stopka, otrzymała wyróżnienie Uniwersytetu w Zilinie oraz Instytutu Technologii i Biznesu w Czeskich Budziejowicach. Nagrodzona monografia przedstawia problematykę badań diagnostycznych w obszarze eksploatacji pojazdów samochodowych. Opisuje liczne metody i narzędzia do oceny stanu technicznego pojazdów. Praca może być przydatna pracowników stacji diagnostycznych, a także studentom kierunków transport oraz budowa i eksploatacja pojazdów.
Dr hab. Marek Brzeziński, prof. WSEI – Zintegrowane organizacje oparte na wiedzy
Dr hab. Marek Brzeziński, prof. WSEI wydał publikację pt. Zintegrowane organizacje oparte na wiedzy. Celem głównym pracy jest utworzenie teoretycznych podstaw dla modelowania elastycznie zintegrowanych organizacji opartych na wiedzy (ZOOW). Zaprezentowana w książce metodyka postępowania projektowego uwypukla także merytoryczne znaczenie kreatywności, wiedzy i innowacyjności w powstającym modelu ZOOW, a zarządzanie nimi ściśle wiąże się z możliwościami proponowanej metodyki ich modelowania. Publikacja w ocenie parametrycznej uczelni za okres 2017-2020 uzyska 25 punktów.